Program

W ShimSham – warszawski swing prowadzimy zajęcia z 4 rodzajów tańców swingowych. 

Lindy Hop i Charleston są ze sobą w naturalny sposób powiązane.
Dzięki zajęciom Solo Authentic Jazz nauczysz się wielu elementów, które będziesz mógł wykorzystać nie tylko solo, ale także w tańcu w parze.
Znajomość Balboa pozwoli Ci w dobrej kondycji bawić się tańcem nawet przy bardzo szybkiej muzyce.

Program każdego z 4 tańców swingowych podzielony jest na poszczególne poziomy (Fundamentals, Pro, Master). Każdy z nich składa się z 2–5 trzymiesięcznych kursów (trymestrów), które należy zrealizować, aby w pełni korzystać z zajęć na wyższym poziomie.

Zajęcia możesz rozpocząć w dowolnym momencie w roku. Sam decydujesz w jakim tempie chcesz się rozwijać – kolejne zajęcia dobierasz według własnego klucza.

Ikona suwaka Ikona suwaka podświetlona

Spróbuj każdego stylu

Ikona prostokątków Ikona prostokątków podświetlona

Realizuj kolejne etapy

Ikona prędkościomierza Ikona prędkościomierza podświetlona

Rozwijaj się w swoim tempie

Ikona fali dźwiękowej Ikona fali dźwiękowej podświetlona

Opisy zajęć

Ikona suwaka żółta

Spróbuj każdego stylu

Lindy Hop

Lindy Hop to jeden z rodziny tańców swingowych, którego początki szacuje się na lata 20. i 30. XX wieku. Powstał w kręgach afroamerykańskich, w nowojorskim Harlemie i jest ściśle powiązany z Charlestonem, Jitterbugiem, Balboa czy tzw. Vintage Jazzem. Jego główną zaletą jest socjalny charakter, co oznacza, że Lindy Hop tańczony jest przede wszystkim na potańcówkach, nie jako taniec turniejowy. Wykreowany przez ludzi spracowanych, a przy tym kochających jazz i muzykę swingową. Wykorzystuje naturalne ruchy ludzkiego ciała tak, by taniec nie był nadto wyczerpujący i wymagający niezwykłej sprawności, a jednocześnie dawał dużo zadowolenia i radości.

Charleston

Charleston zawdzięcza swoją nazwę miastu Charleston w Południowej Karolinie. Pomimo swoich afroamerykańskich korzeni jest często kojarzony z flapper girls i barami speakeasy w czasie prohibicji. Jego popularność zawdzięczamy piosence The Charleston z 1923 roku. W latach 30. taniec ten zmienił swoją formę dostosowując się do coraz bardziej swingującej muzyki. W swinging charlestonie nie zobaczymy już twistów charakterystycznych dla lat 20., a kicki w najróżniejszych konfiguracjach.

Podczas zajęć skupiamy się na Charlestonie lat 30.-40., który świetnie komponuje się z Lindy Hopem, ale nie zabraknie też smaczków Charlestona lat 20.

Solo Authentic Jazz

Solo Authentic Jazz, Solo Charleston, Vintage Jazz - pod tymi nazwami kryje się niesamowicie radosny taniec solo do muzyki swingowej. Bazuje na połączeniu z rytmem i muzykalności, a zróżnicowane kroki dają możliwość swobodnej ekspresji. Można tańczyć samemu, w parze solistów albo w całej grupie. Solo Jazz ma wiele twarzy: od spontanicznej interpretacji solówki saksofonu na potańcówce do pokazu przygotowanej wcześniej grupowej choreografii. Może być skoczny i szalony, jak i delikatny i precyzyjny.

Balboa

W latach 20. i 30. na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych jazzmeni grali szybko, a chętnych do tańca było wielu. Sale balowe pękały w szwach, a tancerze przebierali nogami od zmierzchu do świtu. Nie ma tempa zawrotnego – jest tempo do Balboa. Nie ma za mało miejsca na parkiecie – jest miejsce na Balboa.

Jeżeli chcesz poznać nowe połączenia, zgłębiać tajniki subtelności prowadzenia i podążania lub po prostu poszerzyć swoje horyzonty taneczne – to jest taniec dla ciebie.

Ikona prostokątów żółta

Realizuj kolejne etapy

POZIOMY ZAAWANSOWANIA

Fundamentals -> Pro -> Master

W celu przejścia na poziom PRO, koniecznie zrealizuj wszystkie zajęcia na poziomie Fundamentals.
W przypadku Lindy Hop i Charlestona potrzebujesz 5 kursów.

Zdjęcie przedstawiające poziomy zaawansowania zajęć w szkole Shimsham
Ikona prędkościomierza żółta

Rozwijaj się w swoim tempie

Intensive czy social?!

To Ty decydujesz o tempie i kierunku swojego rozwoju.
Teraz możesz uczyć się jednocześnie kilku technik na różnych poziomach, łączyć je i intensyfikować zgodnie z aktualną potrzebą.

Ikona fali dźwiękowej żółta

Opisy zajęć

Celem tych zajęć jest wprowadzenie nowych osób w świat tańców swingowych.

Na zajęciach poznasz podstawowe kroki Lindy Hopa i Charlestona, które pozwolą Ci od razu na czynny udział w organizowanych potańcówkach.

Nauczysz się tu nie tylko bazowych przejść, ale także istotnych zasad zachowania na parkiecie - wszystko, by w komfortowy sposób móc bawić się z innymi członkami społeczności swingowej, bez względu na poziom zaawansowania.

Lindy Hop

1) Zajęcia przeznaczone, dla osób, które ukończyły kurs na poziomie INTRO.

Na zajęciach rozwiniesz swoje umiejętności w zakresie tańca Lindy Hop. Nauczysz się charakterystycznych elementów dla tego stylu, takich jak tuck turn, Frankie 6 czy swingout.

Dodatkowo poznasz najbardziej popularną wśród wszystkich tancerzy swingowych choreografię – Shim Shama.

2) Zajęcia na tym poziomie to naturalna kontynuacja zajęć Lindy Hop Fundamentals 1.

W ich trakcie poznasz nowe wariacje już opanowanych kroków (np. swingoutu), a także nowe przejścia taneczne.

Po ukończeniu tego trymestru będziesz w stanie swobodnie tańczyć do szybszej muzyki (ok. 160–180 bpm).

3) Kontynuacja zajęć Lindy Hop Fundamentals 2. Wskazane jest także wcześniejsze zaliczenie trymestru Charleston Fundamentals 1.

W trakcie zajęć zajmiemy się takimi przejściami jak sugar push i texas tommy oraz wariacjami rytmicznymi na już opanowanych elementach..

Dużo czasu poświęcimy elementom zabawy, takim jak konkursy JnJ (taniec z wylosowanym partnerem) oraz stealing (podbieranie partnera w trakcie tańca). Nauczysz się także zachowania w tzw. Jam circle.

1) Zajęcia na tym poziomie dostępne są dla wszystkich, którzy ukończyli zajęcia na poziomie Fundamentals z zakresu Lindy Hop i Charleston.

W trakcie zajęć przećwiczysz płynne przejścia pomiędzy wcześniej poznanymi elementami Charlestona (hand to hand, airplane, tandem).

W taniec będziemy także wplatać elementy Authentic Jazzu, dlatego sugerujemy przejść wcześniej co najmniej trymestr Solo Authentic Jazz Fundamentals 1.

2) Kontynuacja zajęć Charleston PRO 1, w trakcie których popracujemy nad wariacjami poznanych wcześniej elementów.

W trakcie zajęć lepiej poznasz technikę takich kroków jak kick i kick step oraz nauczysz się takich elementów jak airplane czy sailor.

Czeka Cię dużo zabawy rytmem oraz sporo wskazówek, w jaki sposób wykorzystać ją w interpretacji muzyki. Spodziewaj się intensywnych zajęć do muzyki w duzym tempie (180bpm i szybciej).

Jest to grupa dla zaawansowanych lindyhopperów. Na tych zajęciach zajmiemy się umiejętnościami przydatnymi w improwizacji na parkiecie, popracujemy nad muzykalnością i techniką tańca. Nie zabraknie inspiracji klasycznymi choreografiami (Big Apple, First Stops, California Routine) czy starymi klipami. Popracujemy nad techniką oraz nauczymy się nowych nieoczywistych połączeń znanych już elementów Lindy Hopa i Charlestona.

Również, jeżeli masz ochotę na wspólne przygotowanie występu - polecamy się!

Charleston

1) Zajęcia przeznaczone dla osób, które ukończyły kurs na poziomie INTRO.

Na zajęciach rozwiniesz swoje umiejętności w zakresie podstaw Charlestona. Nauczysz się charakterystycznych elementów dla tego stylu, takich jak hand to hand, tandem i breakaway.

Dodatkowo poznasz bardzo popularną wśród tancerzy swingowych choreografię - Mama’s Stew.

2) Kontynuacja zajęć Charleston Fundamentals 1. Wskazane jest także wcześniejsze zaliczenie trymestru Lindy Hop Fundamentals 1.

W trakcie zajęć lepiej poznasz technikę takich kroków jak kick i kick step oraz nauczysz się takich elementów jak airplane czy sailor.

Część zajęć poświęcimy także na bardzo charakterystyczną wersję Charlestona z lat 20.

1) Zajęcia na tym poziomie dostępne są dla wszystkich, którzy ukończyli zajęcia na poziomie Fundamentals z zakresu Lindy Hop i Charleston.

W trakcie zajęć przećwiczysz płynne przejścia pomiędzy Lindy Hopem a Charlestonem. Nauczysz się nowych kroków (camel walk, drags, rubber legs) i przejść (pop turns). Popracujesz także nad techniką połączenia w parze oraz nad elementami muzykalności.

2) Na tych zajęciach dużą wagę przyłożymy do muzykalności - pracując przy tym na różnych rodzajach połączenia (włączając tzw. Visual leading) oraz techniki obrotów.

Dodatkowo poznasz wiele wariacji na opanowanych wcześniej elementach, takich jak sugar push czy swingout.

Jest to grupa dla zaawansowanych lindyhopperów. Na tych zajęciach zajmiemy się umiejętnościami przydatnymi w improwizacji na parkiecie, popracujemy nad muzykalnością i techniką tańca. Nie zabraknie inspiracji klasycznymi choreografiami (Big Apple, First Stops, California Routine) czy starymi klipami. Popracujemy nad techniką oraz nauczymy się nowych nieoczywistych połączeń znanych już elementów Lindy Hopa i Charlestona.

Również, jeżeli masz ochotę na wspólne przygotowanie występu - polecamy się!

Solo Authentic Jazz

1) Ten kurs przeznaczony dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę z tańcami swingowymi.

Poznamy na nim podstawowe "jazz stepy" m.in.: box step, boogie forward, boogie back, tackie annie, TOBA break. Pojawią się obroty i rotacje na podstawowych rytmach. Skupimy się również na pracy ramion, świadomości ciała, sylwetce i technice ruchu.

2. Zajęcia przeznaczone dla osób, które ukończyły kurs na poziomie Solo Jazz Fundamentals 1.

W trakcie zajęć skupimy się nad rytmicznym urozmaiceniem Twojego tańca. Poznamy nowe „jazz stepy” takie jak half break, suzzie q, scissor kicks, shorty george czy eagle sidle.

Nauczymy się charlestona lat dwudziestych i trzydziestych oraz zgłębimy różnice rytmiczne i stylistyczne między nimi. Nie zabraknie także podstaw muzykalności i improwizacji.

Zajęcia skierowane są do osób, które ukończyły kurs na poziomie Fundametals.

Podczas zajęć nauczymy się kilku wariacji kroku podstawowego charlestona (m.in jump charleston, flying charelston i squat charleston), tak aby na końcu łączyć elementy charlestona z innymi jazz stepami zwiększając tempo muzyki i bawić się rytmem!

Pojawią się elementy stepowania, obroty np. „lock turns” oraz slajdy. W trakcie kursu nacisk będziemy kłaść na muzykalność, umiejętność tworzenia własnych rytmów i wariacji, improwizajcę oraz taniec do szybkiego tempa.

Kurs ten skierowany jest do osób, które przeszły wszystkie wcześniejsze zajęcia z Solo Authentic Jazz i dalej im mało. Jeżeli najchętniej tańczyłbyś 8 dni w tygodniu, chcesz pracować nad swoim warsztatem tanecznym oraz nie boisz się występować, to jest to miejsce dla Ciebie.

Balboa

Na tych zajęciach poznasz i utrwalisz podstawy Balboa. Przejdziemy przez wszystkie bazowe rytmiki, przejścia i połączenia. W tej grupie idealnie odnajdą się osoby, które jeszcze nie próbowały Balboa i ci, którzy mieli już kilka lekcji z podstaw. Kurs Balboa Fundamentals trwa 3 trymestry, po jego ukończeniu będziesz w stanie swobodnie poruszać się w tym tańcu. 

Grupa skierowana dla osób, które znają Balboa i uczęszczały na zajęcia regularne przez minimum rok. Zajęcia są skonstruowane tak, by każdy z tancerzy znalazł w nich wiedzę na swoim poziomie niezależnie od tego, czy tańczy Balboa rok, czy 4 lata. Jest to grupa dla każdego, kto chce podnieść poziom swojego Balboa, poszerzyć zakres znanych przejść, pracować nad techniką, stylizacjami i jakością połączenia. 

Zajęcia tematyczne

Jeśli na słowo "kicki" przechodzi Cię dreszcz, jeżeli sądzisz, że Charleston to wymysł jakiegoś okrutnika, który postanowił pozbawić Cię tchu, a jednocześnie chcesz rozwijać się tanecznie i przestać uciekać w popłochu przed szybkimi kawałkami - wypełnij formularz i zaprzyjaźnij się z kickami!

Zajęcia są skierowane do wszystkich, którzy nie czują się (jeszcze!) swobodnie w charlestonowych przejściach. Nie ważne czy dopiero zaczynasz przygodę z kickami czy już toczysz z nimi bój od jakiegoś czasu - na tych zajęciach pokażemy Ci różne ćwiczenia i podpowiemy jak sprawić by tandemy i hendtuhendy stały się przyjemniejsze i bardziej swobodne. 

Jest niedzielna impreza na festiwalu, godzina wczesno-poranna, wszyscy chcą tańczyć dalej jednak poziom energetyczny zdecydowanie wyklucza szybkie swingouty, Dj zwalnia tempo, chciałbyś/chciałabyś potańczyć ale nagle okazuje się że Twoje ciało po prostu nie potrafi zwolnić.

Brzmi znajomo? Przybywamy na ratunek! Na tych zajęciach popracujemy nad Twoim balansem, poczuciem rytmu, rozluźnieniem i połączeniem w parze, gdy muzyka zwalnia. Będziemy tańczyć slow lindy, ale nie zabraknie wpływów z innych tańców: Bluesa czy Authentic Jazzu.

Hasło przewodnie tych zajęć to: zwolnij, masz więcej czasu, niż Ci się wydaje :)

minimalny poziom:  LH/Ch Fundamentals 2 wzwyż

Redirect your move

To będzie swoisty taneczny kolaż!

Będziemy łamać i sklejać znane Wam figury taneczne. Damy wam narzędzia, dzięki którym poczujecie się zupełnie swobodnie w przełamywaniu schematów i tworzeniu nowych zaskakujących połączeń między krokami. Takie podejście do tańca zwiększa jego dynamikę różnorodność i daje więcej wolności w interpretacji muzyki. Innymi słowy: nie ma nudy!

Minimalny poziom: LH/Ch Fundamentals 2

W trakcie kursu skupimy się na wykorzystywaniu różnorodnych elementów charlestonowych nie tylko na “parkiecie socjalnym”, ale przede wszystkim podczas konkursów, pokazów i tańca w “Jam Circle”. Grupa dla prawdziwych maniaków charlestona, nastawionych na uczenie się i tworzenie własnych choreografii oraz przygotowanie do pokazów i konkursów. Dla osób chcących poszerzyć swoje umiejętności w zakresie występowania przed publicznością.

Na zajęciach:

  • Skupimy się na świadomości ruchu całego ciała oraz klarownych kierunkach aby nawet skomplikowane wariacje tańczyło się bardzo wygodnie i niemęcząco,
  • poznamy płynne przejścia w rytmikę triple stepów,
  • będziemy wplatać elementy Authentic Jazzu,
  • poświęcimy czas na improwizację i wzajemne inspiracje,
  • stworzymy pokaz oparty o wymyśloną wspólnie choreografie,
  • będziemy oswajać się z tremą sceniczną.

Minimalny poziom: LH/Ch Pro 1

Lindy Hop ma wiele twarzy i uwielbiamy je wszystkie, ale ta najbliższa naszemu sercu to zdecydowanie szybkie tempo Na tych zajęciach na pewno nie będziemy się lenić! Porozmawiamy o technice, która przyjdzie Wam z pomocą gdy Chick Webb wali w bębny szybciej niż potrafimy policzyć oraz podzielimy się z Wami efektownymi elementami, którymi zabłyśniecie w jam circle.

Jeśli gdy słyszysz szybką muzykę, Twoje serce rwie się do tańca i w myślach kręcisz swingouty z prędkością światła, ale nogi jeszcze nie nadążają za marzeniami - wpadaj na zajęcia Fast (& Furious)! Na tym kursie zdobędziesz wiedzę i umiejętności, żeby nie tylko przetrwać szybkie utwory, ale też poczuć się komfortowo i dobrze się bawić gdy dj czy zespół podkręca tempo.

Kurs ten skierowany jest do osób, które przeszły wszystkie wcześniejsze zajęcia z Solo Authentic Jazz i dalej im mało. Na tych zajęciach będziemy uczyć się wielu klasycznych i autorskich choreografii. Grupa przeznaczona dla osób, które zdecydowanie chcą wystepować.

Na tych zajęciach zajmiemy się tańcem w parze, ale solo ;)

Wplatając elementy Solo Jazzu do Lindy popracujemy nad komunikacją między partnerami i wyczuciem muzyki, a przede wszystkim będziemy mieć mnóstwo frajdy. Jeśli moment, gdy partner/ka w trakcie tańca puszcza Twoją dłoń mrozi Ci krew w żyłach - te zajęcia są właśnie dla Ciebie. Wspólnie sprawimy, że wplatając elementy solowe do tańca poczujesz się pewniej i bardziej komfortowo oraz udowodnimy, że w Lindy nie ma pomyłek, tylko niespodziewane zwroty akcji.

Minimalny poziom: LH Fundamentals 3/Ch Fundamentals 2