Program

W ShimSham – warszawski swing prowadzimy zajęcia z 4 rodzajów tańców swingowych. 

Lindy Hop i Charleston są ze sobą w naturalny sposób powiązane.
Dzięki zajęciom Solo Authentic Jazz nauczysz się wielu elementów, które będziesz mógł wykorzystać nie tylko solo, ale także w tańcu w parze.
Znajomość Bluesa pozwoli Ci poczuć się komfortowo w wolniejszym tempie. 

Program każdego z 4 tańców swingowych podzielony jest na poszczególne poziomy (Fundamentals, Pro, Master). Każdy z nich składa się z 2–5 trzymiesięcznych kursów (trymestrów), które należy zrealizować, aby w pełni korzystać z zajęć na wyższym poziomie.

Zajęcia możesz rozpocząć w dowolnym momencie w roku. Sam decydujesz w jakim tempie chcesz się rozwijać – kolejne zajęcia dobierasz według własnego klucza.

Ikona suwaka Ikona suwaka podświetlona

Spróbuj każdego stylu

Ikona prostokątków Ikona prostokątków podświetlona

Realizuj kolejne etapy

Ikona prędkościomierza Ikona prędkościomierza podświetlona

Rozwijaj się w swoim tempie

Ikona fali dźwiękowej Ikona fali dźwiękowej podświetlona

Opisy zajęć

Ikona suwaka żółta

Spróbuj każdego stylu

Lindy Hop

Energiczny, swobodny i pełen improwizacji taniec afroamerykański. Powstał na przełomie lat 20. i 30. XX wieku w Harlemie a dziś jest najpopularniejszym tańcem swingowym. Tańczony w parach do utworów o różnej dynamice. Jego główną zaletą jest socjalny charakter, co oznacza, że Lindy Hop tańczony jest przede wszystkim na potańcówkach, nie jako taniec turniejowy. Dlatego też na naszych zajęciach zmieniamy się w parach, tak żeby uczyć się tańczyć ze wszystkimi i mieć z tańca jeszcze więcej frajdy. Taniec z drugą osobą często porównywany jest do konwersacji - dwie osoby spotykają się na parkiecie i rozmawiają ze sobą rytmami - wtedy dzieje się magia.
Lindy Hop wykorzystuje naturalne ruchy ludzkiego ciała tak, by taniec nie był nadto wyczerpujący i wymagający niezwykłej sprawności, a jednocześnie dawał dużo zadowolenia i radości.
Lindy Hop ma też drugą twarz: pokazową i atletyczną - czyli szybkie tempo, przerzuty i wprawianie publiki w osłupienie - jeśi interesują Cię takie klimaty, po ukończeniu kursów Fundamentals i Pro polecamy grupy pokazowe. 
Chcesz zacząć tańczyć Lindy Hop? Wybierz kurs Intro.

Charleston

Energetyczne kroki i kicki tańczone w parach, do szybszego tempa - czyli charleston w jednym zdaniu. Charleston zyskał popularność we wczesnych latach 20. a swoją nazwę zawdzięcza miastu Charleston w Południowej Karolinie. Jest to taniec afroamerykański, chodź z popkultury kojarzy nam się raczej z wyzwolonymi Flapper Girls, barami okresu prohibicji i klimatem rodem z filmu "Wielki Gatsby". W swojej oryginalnej wersji charlestona poznamy po charakterystycznych twistach. Wraz ze zmieniającą się muzyką, która coraz bardziej swingowała taniec także ewoluował, wtedy też coraz bardziej popularne stawały się kicki i kick stepy. W latach 3o. Charleston stał się integralną częścią Lindy Hop. Dziś te dwa tańce są zupełnie nierozłączne, dlatego rozpoczynamy ich naukę razemu ich razem.

Chcesz zacząć tańczyć Charlestona? Wybierz kurs Intro. 

Solo Authentic Jazz

Ekspresyjny taniec solo, który opiera się na improwizacji i zabawie rytmem. Na zajęciach poznasz podstawowe kroki rodem z Harlemu lat 30., oraz nauczysz się kreować własny taniec improwizując do swingowych utworów. Solo Jazz ma wiele twarzy: od spontanicznej interpretacji solówki saksofonu na potańcówce do pokazu przygotowanej wcześniej grupowej choreografii. Można tańczyć go samemu, w parze solistów albo w całej grupie. Może być skoczny i szalony, jak i delikatny i precyzyjny.

Chcesz zacząć tańczyć Authentic Jazz? Wybierz kurs SAJF1.

Blues

Blues to emocjonalna podróż poprzez muzykę i ruch, w głąb pięknej tanecznej tradycji o afroamerykańskich korzeniach. Blues to swobodny i zmysłowy taniec, który daje nam dużo przestrzeni do kreatywności, zapraszając do improwizacji i indywidualnego wyrazu poprzez różnorodne rytmiki, formy i style. Odkryj piękno opowieści opowiedzianych za pomocą kroków i gestów podczas naszych lekcji bluesa! 

Filmik autorstwa Juls Sobrón. 

Ikona prostokątów żółta

Realizuj kolejne etapy

POZIOMY ZAAWANSOWANIA

Fundamentals -> Pro -> Master

W celu przejścia na poziom PRO, koniecznie zrealizuj wszystkie zajęcia na poziomie Fundamentals.
W przypadku Lindy Hop i Charlestona potrzebujesz 5 kursów.


Ikona fali dźwiękowej żółta

Opisy zajęć

Celem tych zajęć jest wprowadzenie nowych osób w świat tańców swingowych.

Na zajęciach poznasz podstawowe kroki Lindy Hopa i Charlestona, które pozwolą Ci od razu na czynny udział w organizowanych potańcówkach.

Nauczysz się tu nie tylko bazowych przejść, ale także istotnych zasad zachowania na parkiecie - wszystko, by w komfortowy sposób móc bawić się z innymi członkami społeczności swingowej, bez względu na poziom zaawansowania.

Na zajęciach obowiązują zmiany w parach.

Lindy Hop

1) Zajęcia przeznaczone, dla osób, które ukończyły kurs na poziomie INTRO.

Na zajęciach rozwiniesz swoje umiejętności w zakresie tańca Lindy Hop. Nauczysz się charakterystycznych elementów dla tego stylu, takich jak tuck turn, Frankie 6 czy swingout.

Dodatkowo poznasz najbardziej popularną wśród wszystkich tancerzy swingowych choreografię – Shim Shama.

2) Zajęcia na tym poziomie to naturalna kontynuacja zajęć Lindy Hop Fundamentals 1.

W ich trakcie poznasz nowe wariacje już opanowanych kroków (np. swingoutu), a także nowe przejścia taneczne.

Po ukończeniu tego trymestru będziesz w stanie swobodnie tańczyć do szybszej muzyki (ok. 160–180 bpm).

3) Kontynuacja zajęć Lindy Hop Fundamentals 2. Wskazane jest także wcześniejsze zaliczenie trymestru Charleston Fundamentals 1.

W trakcie zajęć zajmiemy się takimi przejściami jak sugar push i texas tommy oraz wariacjami rytmicznymi na już opanowanych elementach..

Dużo czasu poświęcimy elementom zabawy, takim jak konkursy JnJ (taniec z wylosowanym partnerem) oraz stealing (podbieranie partnera w trakcie tańca). Nauczysz się także zachowania w tzw. Jam circle.

1) Zajęcia na tym poziomie dostępne są dla wszystkich, którzy ukończyli zajęcia na poziomie Fundamentals z zakresu Lindy Hop i Charleston.

W trakcie zajęć przećwiczysz płynne przejścia pomiędzy Lindy Hopem a Charlestonem. Nauczysz się nowych kroków (camel walk, drags, rubber legs) i przejść (pop turns). Popracujesz także nad techniką połączenia w parze oraz nad elementami muzykalności.

2) Na tych zajęciach dużą wagę przyłożymy do muzykalności - pracując przy tym na różnych rodzajach połączenia (włączając tzw. Visual leading) oraz techniki obrotów.

Dodatkowo poznasz wiele wariacji na opanowanych wcześniej elementach, takich jak sugar push czy swingout.

Jest to grupa dla zaawansowanych lindyhopperów. Na tych zajęciach zajmiemy się umiejętnościami przydatnymi w improwizacji na parkiecie, popracujemy nad muzykalnością i techniką tańca. Nie zabraknie inspiracji klasycznymi choreografiami (Big Apple, First Stops, California Routine) czy starymi klipami. Popracujemy nad techniką oraz nauczymy się nowych nieoczywistych połączeń znanych już elementów Lindy Hopa i Charlestona.

Również, jeżeli masz ochotę na wspólne przygotowanie występu - polecamy się!

Charleston

1) Zajęcia przeznaczone dla osób, które ukończyły kurs na poziomie INTRO.

Na zajęciach rozwiniesz swoje umiejętności w zakresie podstaw Charlestona. Nauczysz się charakterystycznych elementów dla tego stylu, takich jak hand to hand, tandem i breakaway.

Dodatkowo poznasz bardzo popularną wśród tancerzy swingowych choreografię - Mama’s Stew.

2) Kontynuacja zajęć Charleston Fundamentals 1. Wskazane jest także wcześniejsze zaliczenie trymestru Lindy Hop Fundamentals 1.

W trakcie zajęć lepiej poznasz technikę takich kroków jak kick i kick step oraz nauczysz się takich elementów jak airplane czy sailor.

Część zajęć poświęcimy także na bardzo charakterystyczną wersję Charlestona z lat 20.

1) Zajęcia na tym poziomie dostępne są dla wszystkich, którzy ukończyli zajęcia na poziomie Fundamentals z zakresu Lindy Hop i Charleston.

W trakcie zajęć przećwiczysz płynne przejścia pomiędzy wcześniej poznanymi elementami Charlestona (hand to hand, airplane, tandem).

W taniec będziemy także wplatać elementy Authentic Jazzu, dlatego sugerujemy przejść wcześniej co najmniej trymestr Solo Authentic Jazz Fundamentals 1.

2) Kontynuacja zajęć Charleston PRO 1, w trakcie których popracujemy nad wariacjami poznanych wcześniej elementów.

W trakcie zajęć lepiej poznasz technikę takich kroków jak kick i kick step oraz nauczysz się takich elementów jak airplane czy sailor.

Czeka Cię dużo zabawy rytmem oraz sporo wskazówek, w jaki sposób wykorzystać ją w interpretacji muzyki. Spodziewaj się intensywnych zajęć do muzyki w duzym tempie (180bpm i szybciej).

Jest to grupa dla zaawansowanych lindyhopperów. Na tych zajęciach zajmiemy się umiejętnościami przydatnymi w improwizacji na parkiecie, popracujemy nad muzykalnością i techniką tańca. Nie zabraknie inspiracji klasycznymi choreografiami (Big Apple, First Stops, California Routine) czy starymi klipami. Popracujemy nad techniką oraz nauczymy się nowych nieoczywistych połączeń znanych już elementów Lindy Hopa i Charlestona.

Również, jeżeli masz ochotę na wspólne przygotowanie występu - polecamy się!

Solo Authentic Jazz

1) Ten kurs przeznaczony dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę z tańcami swingowymi.

Poznamy na nim podstawowe "jazz stepy" m.in.: box step, boogie forward, boogie back, tackie annie, TOBA break. Pojawią się obroty i rotacje na podstawowych rytmach. Skupimy się również na pracy ramion, świadomości ciała, sylwetce i technice ruchu.

2. Zajęcia przeznaczone dla osób, które ukończyły kurs na poziomie Solo Jazz Fundamentals 1.

W trakcie zajęć skupimy się nad rytmicznym urozmaiceniem Twojego tańca. Poznamy nowe „jazz stepy” takie jak half break, suzzie q, scissor kicks, shorty george czy eagle sidle.

Nauczymy się charlestona lat dwudziestych i trzydziestych oraz zgłębimy różnice rytmiczne i stylistyczne między nimi. Nie zabraknie także podstaw muzykalności i improwizacji.

3. Zajęcia przeznaczone dla osób, które ukończyły kurs na poziomie Solo Jazz Fundamentals 3.

Podczas tych zajęć zdecydowanie podkręcimy tempo. Nauczysz się improwizować do szybszej muzyki oraz poznasz fragmenty klasycznych choreografii jak Tranky Doo czy Big Apple. 

Oprócz umiejętności technicznych wciąż będziesz uczyć się nowych kroków lub łączenia ich w zaskakujące kombinacje. Będziemy zdecydowanie dużo uwagi poświęcać rozwojowi Twojego indywidualnego stylu oraz pomożemy znaleźć Ci Twój własny groove. 

Zajęcia skierowane są do osób, które ukończyły kurs na poziomie Fundametals.

Podczas zajęć nauczymy się kilku wariacji kroku podstawowego charlestona (m.in jump charleston, flying charelston i squat charleston), tak aby na końcu łączyć elementy charlestona z innymi jazz stepami zwiększając tempo muzyki i bawić się rytmem!

Pojawią się elementy stepowania, obroty np. „lock turns” oraz slajdy. W trakcie kursu nacisk będziemy kłaść na muzykalność, umiejętność tworzenia własnych rytmów i wariacji, improwizajcę oraz taniec do szybkiego tempa.

Kurs ten skierowany jest do osób, które przeszły wszystkie wcześniejsze zajęcia z Solo Authentic Jazz i dalej im mało. Jeżeli najchętniej tańczyłbyś 8 dni w tygodniu, chcesz pracować nad swoim warsztatem tanecznym oraz nie boisz się występować, to jest to miejsce dla Ciebie.

To grupa, na której odnajdą się osoby na różnych poziomach. Polecamy ją dla osób, które mają za sobą już przynajmniej poziom Solo Authentic Jazz Fundamentals 1, lub tańczą już Lindy Hop i chcą spróbować swoich sił w solo. Porgram zajęć zależy od prowadzącego, dzięki czemu jest też bardzo elastyczny i zależy od poziomu grupy. Świetna okazja, na rozpoczęcie przygody z Solo Jazz lub dalszy taneczny rozwój!

Blues

1. Na tych zajęciach poznasz różne kształty i pozycje ciała charakterystyczne dla Bluesa. Popracujemy nad wygodą w połączeniu, oraz rożnymi konceptami dotyczącymi podążania i prowadzenia. Na pewno zajmiemy się obrotami zarówno w parze jak i solo. 

2. Zajęcia przeznaczone dla osób, które ukończą kurs Blues Fundamentals 1.

Na tych zajęciach poznasz nie tylko kolejne podstawowe kształty, ale także przyprawisz je różnymi slajdami, skokami, obrotami czy zmianami dynamiki. Skupimy się również nad techniką połączenia w parze i poznasz nowe na to sposoby, np: Peabody. Pobawimy się kontrastami w tańcu i budowaniu dynamiki w zależności od chęci i okoliczności. 

3. Zajęcia przeznaczone dla osób, które ukończą kurs Blues Fundamentals 3. 

Na tych zajęciach skupimy się na odnalezieniu Twojego indywidualnego stylu jako tancerza/rki, oraz pogłębieniu wiedzy na temat kultury i historii Bluesa. Zgłębisz wiedzę na temat różnych stylów Bluesa, np: low drug, Juke, Struttin, Shuffle, Boogie, Piedmont. 

Grupa skierowana dla osób, które znają podstawy Bluesa i uczęszczały na zajęcia z tego stylu minimum rok. Zajęcia są skonstruowane tak, by każdy z tancerzy znalazł w nich wiedzę na swoim poziomie niezależnie od tego, czy tańczy Bluesa rok, czy 3 lat, a może jeszcze dłużej.  Jest to grupa dla każdego, kto chce podnieść poziom swojego Bluesa, poszerzyć zakres znanych przejść, pracować nad techniką, stylizacjami i jakością połączenia. To wszystko przyprawimy solidną dawką muzykalności oraz kilkoma widowiskowymi trickami. 

Zajęcia z Bluesa solo z naszą bluesową super star - czyli Genią! 

Po tych zajęciach możesz spodziewać się zaskakującej kombinacji soczystego groove'u i technicznego podejścia. Z pewnością poprawisz swoje poczucie kontroli w tańcu, równowagę oraz świadomość ciała, czyli specjalność Geni. Poczujesz się pewnie w obrotach oraz nauczysz się budować kontrastowe połączenia elementów w tańcu. Głównym punktem skupienia podczas tych zajęć będzie improwizowanie w poczuciu radości z poruszania się do muzyki. 

Zajęcia tematyczne

Czyli to, co Kwiatki mają najlepszego do zaproponowania! :) Te zajęcia dla zaawansowanych tancerzy poprowadzą dla Was Weronika i Michał Kwiatkowscy, czyli nasza najbardziej doświadczona para instruktorska, której przedstawiać nie trzeba. Pracować będziemy nad technika ruchu i jego jakoscia, ze szczególnym uwzględnieniem lead & follow. Materiał będzie przedstawiany na wybranych elementach i możliwych do wyprowadzenia z nich kombosach. Wszystko z myślą o byciu jak najlepszym tancerzem w rozumieniu social dance. Wszyscy Ci, którzy mają już za sobą warsztaty pod tym samym tytułem wiedzą, o co chodzi - tych co nie wiedzą, zapraszamy do przekonania się osobiście, co znaczy Flower Power!

Zajęcia skierowane są do zaawansowanych tancerzy. 

Podnieś jakość swojego tańca i zawładnij swingowymi parkietami! Kurs dla osób po Lindy Hop Fundamentals 1, które znają już podstawowe figury: na przykład swingouty, lindy circle i podstawowe przejśćia na six countach.

Na tym kursie skupimy się na tym, jak po ukończeniu kursów wprowadzających stać się królami parkietu i podnieść jakość swojego tańca. Pracujemy na "obtańczaniem" podstawowych kroków, opanowaniem popularnych wariacji i doskonaleniem techniki. Pokażemy Ci jak wycisnąć z podstawowych kroków to co w nich najlepsze i znaleźć w nich swój własny styl. Podzielony na trzy główne tematy, każdy poświęcony miesiącowi intensywnej pracy, kurs obejmuje:

1. Swingouty: Doskonalenie techniki podstawowej figury, efektowne i dostępne wariacje oraz praktyczne wskazówki poprawiające jakość tańca.
2. Zamknięta Pozycja: oryginalne figury w zamkniętej pozycjo, wariacje na jig walkach, aby uniknąć monotonii, kreatywne podejście do tańca na ciasnym parkiecie
3. Komfortowy Taniec w Szybszym Tempie:techniki wygodnego tańca przy wyższych prędkościach, płynne przejścia z tripli na kicki i w drugą stronę, wykorzystanie innych footworków, takich jak groove/jig walk, w szybszym tempie.

Zajęcia te przeznaczone są dla zaawansowanych tancerek/rzy. Jeśli chcesz dołączyć do tej grupy napisz do Szaty, lub maila na ola@shimsham.pl/ Chorus line to zajęcia, na których zajmiemy się ożywianiem choreografii tańczonych przez grupy tancerek w nowojorskich klubach w latach 30 i 40 ubiegłego wieku, oraz tworzeniem własnych numerów inspirowanych stylem tancerek ze złotej ery swingu. Zajęcia te nastawione są na performatywny aspekt authentic jazzu a ich celem jest utworzenie grupy pokazowej, występującej na imprezach i festiwalach. Te zajęcia są dla Ciebie jeśli: znasz podstawowe kroki authentic jazzu i chcesz więcej! chcesz zgłębić wiedzę na temat historii authentic jazzu i poznać sylwetki tancerek które tworzyłi ten taniec chcesz być częścią drużyny i wspólnie tworzyć oraz występować lubisz występować przed publicznością lub chcesz oswoić się ze sceną nie są Ci straszne cekiny, piórka i atmosfera siostrzeństwa.

Zajęcia te przeznaczone są dla zaawansowanych tancerek/rzy. Jeśli chcesz dołączyć do tej grupy napisz do Szaty, lub maila na ola@shimsham.pl/