Categories
Charleston Lindy Hop Nieskategoryzowane Warsztaty Zajęcia

Chce tańczyć Swinga, co teraz? Lista 8 miast w Polsce, gdzie możesz zacząć tańczyć!

Szukając miejsca do rozpoczęcia swojej przygody z Lindy Hopem możemy trafić na wiele szkół tańca, które oferują różnego rodzaju kursy swingowe czy kursy tańca użytkowego. Prezentujemy Wam dziś, gdzie można rozkochać się w swingu!

W poniższym zestawieniu ograniczmy się tylko i wyłącznie do tych, które w 100% zajmują się technikami swingowymi z lat 20 – 40 ubiegłego wieku, czyli: Lindy Hop, Charleston, Solo Authentic Jazz, Balboa, Collegiate Shag lub Blues. Także bez zbędnej zwłoki, poniżej subiektywne zestawienie wraz z krótkim opisem i wskazaniem poszczególnych technik

Warszawa:

  1. Szkoła tańca ShimSham – warszawski swing – założona przez Weronikę i Michała Kwiatkowskich, obecnie jedna z większych w Polsce. Oferuje zajęcia z czterech technik: Lindy Hop, Charleston, Solo Authentic Jazz i Balboa. Jako jedyni w Polsce zatrudniających tzw. residency teachers, czyli topowych tancerzy i instruktorów tańców swingowych z poza Polski.
  2. Studio tańca Swingout.pl – najstarsze studio tańców swingowych w Warszawie, założone przez Michała Oblacińskiego i Katarzynę Dybowską. Organizatorzy cyklicznych, coniedzielnych potańcówek w słynnym DZIKu. Na co dzień zajmują się technikami: Lindy Hop, Collegiate Shag, Solo Authentic Jazz oraz od niedawna ponowanie także Balboa.
  3. Swing Avenue – coraz popularniejsza „alejka”, powstała poprzez wyemancypowanie się Michała Ruszkawskiego i Sylwi Rozpierskiej z wcześniej opisanego Swingoutu. Zacne grono instruktorskie z silnym zacięciem do udziału we wszelkich formach konkursów.
  4. Shake That Blues – najnowszy twór na warszawskiej scenie, w pełni dedykowany do Bluesa jako tańca, ale też muzyki. Założony przez Filipa Wąsiewskiego i Krysię Ostrowską. Coraz mocniej zakorzeniają Bluesa w stolicy.

Kraków:

  1. KMITA Swing – szkoła, a raczej organizacja założona przez Arka Kłapę i Magdę Kaszubę – Kłapę z silnym wsparciem takich osób jak Bartosz Przybylski. Podmiot koncentrujący się przede wszystkim na wydarzeniach tanecznych – organizują ich w ciągu roku ponad 12, w tym największy swingowy festiwal w Polsce – Dragon Swing.
  2. Swing & Sway  – szkoła na początku prowadzona przez Annę Makselan i Jarka Rupiewicza. Obecnie aktywna w technikach Lindy Hop, Charleston, Solo Authentic Jazz. Do pewnego momentu organizatorzy drugiego najstarszego festiwalu swingowego w Polsce – Swing Ery.
  3. Jazz Like That – najmłodszy podmiot na krakowskiej scenia, za to obecnie z największą liczbą kursantów w Krakowie i najprawdopodobniej także w Polsce. Szkoła założona przez Rafała i Marię Ślęczków oraz Nadzieję Nowak i Mateusza Wolskiego. Znajdziemy u nich chyba najszerszą gamę dostępnych technik (Lindy Hop, Charleston, Solo Authentic Jazz, Balboa, Collegiate Shag a nawet Boogie Woogie i Rock’n’Roll). 

Gdańsk:

Swing Revolution Trójmiasto – szkoła założona przez Kasię Bąk, obecnie Kasię Miotk wraz z Bogną Jabłońską – Kwast. Powstała ze zdecydowanego zamiłowania do tańca i muzyki swingowej. Obecnie po przeprowadzce Bogny do Warszawy, prowadzona przez Kasię i Tomka Miotków, czyli dosłownie wybuchowe połączenie charakterów. Jeżeli szukacie ciekawych zajęć, łączących ze sobą dobrą znajomość historii i techniki tańców swingowych, to zdecydowanie powinniście odwiedzić Swing Revolution.

Poznań:

  1. Swing Craze – pierwsza szkoła, jaka powstała w mieście koziołków. Na początku angażowała całą poznańską społeczność pod przewodnictwem Waldka Jankowskiego. Organizatorzy pierwszego letniego swingowego obozu tanecznego w Polsce (Kiekrz Swing) już w 2010 roku. Obecnie niestety nieaktywna.
  2. Retro Dance studio – szkoła założona przez Radka Pyżanowskiego – popularnego Radzieja,. Obecnie jako jedyni w Poznaniu zajmują się krzewieniem podstawowych technik tańców swingowych: Lindy Hop, Charleston, Solo Authentic Jazz oraz Collegiate Shag. Współorganizatorzy popularnych Exchange w tzw. trójkącie bermudzkim (Poznań – Wrocław – Łódź).

Wrocław:

Lindy Szau – stowarzyszenie działające na rzecz popularyzacji tańców swingowych, organizujące we Wrocławiu kursy tańców swingowych, potańcówki oraz festiwale. W tym roku Lindy Szau obchodzi swoje 8 urodziny, co potraktowali jako świetną okazję do urządzenia festiwalu w swoim mieście pod koniec stycznia. Instruktorów Lindy Szau, między innymi Natalie Siwińską, Michała Rybczyńskiego, Martynę Fijołek czy Marcina Mroza, możecie spotkać nie tylko we Wrocławiu, ale też na festiwalach w Polsce i na świecie. 

Katowice:

Swing City – szkoła i studio tańców swingowych prowadzone przez Jarka i Kasię Rupiewiczów. Od 2019 roku mogą poszczycić się własnym lokalem, w którym stworzyli miejsce tętniące życiem i muzyką swingową. Oprócz regularnych kursów Lindy Hop, Authentic Jazz czy Blues’a zajmują się organizacją wydarzeń, między innymi największego na Śląsku wydarzenia swingowego: Silesia Swing Festival. 

Łódź:

Swinging Promised Land – studio tańców swingowych w Łodzi założone przez Piotra Ziela Zielińskiego. Przy Tuwima 34 znajdziecie w Łodzi klimatyczne miejsce, w którym nauczycie się tańczyć Lindy Hop, Balboa, Authentic Jazz czy Bluesa. Szkoła prężnie się rozwija, a instruktorzy wciąż podwyższają swoje umiejętności ucząc się od najlepszych tancerzy w kraju i za granicą. Cechą charakterystyczną Swinging Promised Land jest ich charakterystyczna identyfikacja wizualna, oparta na motywie jednorożca. Stąd nazwę wziął organizowany przez łódzką ekipę event – Unicorn Swing Exchange. 

Zawiercie:

Let’s Rock – klub tańca zrzeszający miłośników muzyki i tańców swingowych, prowadzony przez Martynę i Michała Wacławików. To małżeństwo znane jest w całym kraju ze swoich zdolności akrobatycznych – prowadzą warsztaty z aerialsów, na których nie tylko nauczymy się jak latać, ale też jak bezpiecznie wylądować 🙂 

Scena tańców swingowych w Polsce wciąż rośnie, a miłośników gorących jazzowych rytmów przybywa. W ostatnim czasie swing zagościł też w takich miastach Polski jak: Białystok, Lublin, Szczecin czy Rzeszów. Bardzo nas to cieszy i nie możemy się doczekać, co przyniesie przyszłość! Każda kolejna szkoła otwierająca się w naszym kraju i każdy kolejny tancerz, to dla nas mały powód do radości – w końcu czym nas więcej, tym weselej 🙂 Jeśli chcesz zacząć tańczyć lub dalej rozwijać się w tańcach swingowych, koniecznie sprawdź naszą zakładkę warsztaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.