Categories
Nieskategoryzowane

Ruszamy z zapisami do nowych grup tanecznych

Rejestracja na nowy sezon taneczny już ruszyła. Dziś mam dla was więcej interesujących szczegółów.
I mamy dla was więcej grup do wyboru! 
Od lutego ruszamy z zajęciami dla początkujących z lindy hopa (LH 0C) oraz z authentic jazz / charlestona solo (CH 0). Do tego dokładamy dwie nowe grupy LH 1A – dla tych, którzy kurs na poziomie 0 mają już za sobą, oraz GJ czyli Gimnastykę Jazzową. A opis co to wszystko znaczy znajdziecie poniżej 🙂

Grupy początkujące Lindy Hop

Lindy Hop w parach
Lindy Hop w parach

Lindy Hop to jeden z rodziny tańców swingowych, którego początki szacuje się na lata 20 XX wieku. Powstał w kręgach afroamerykańskich, w nowojorskim Harlemie i jest ściśle powiązany z Charlestonem, Jitterbug’iem, Balboa czy tzw. vintage Jazzem. Jego główną zaletą jest „socjalny” charakter, co oznacza, że Lindy Hop tańczony jest przede wszystkim na potańcówkach, nie zaś wyłącznie jako taniec turniejowy. Z biegiem lat Lindy Hop rozwijał się, pozyskując nowe, elementy z innych tańców swingowych jak np: charleston. W chwili obecnej „pozycją obowiązkową” jest jeden z kroków podstawowy – swingout – oraz jego różne wariacje. Inne kroki są mniej skomplikowane. I tak groove walk przypomina rytmiczne chodzenie po chodniku a triple step popularne „lajkoniki”.
Lindy hop można tańczyć energicznie i szybko a także wolno i płynnie – przeboje Franka Sinatry czy Louisa Armstronga świetnie się do tego celu nadadzą. Jest to więc taniec, w którym odnajdzie się i młody i dojrzały tancerz.
Wszystkie grupy początkujące mają w swojej nazwie cyferkę 0 czyli LH 0A, LH 0B i LH 0C

LH 1A i LH 1B

To grupa dla osób, które już znają podstawy lindy hopa. Zapoznały się z rytmiką, znają znaczenie słów takich jak naciąg czy kompresja. Na tym poziomie uczymy się nowych figur, nowych rytmik ale także wprowadzamy nowe elementy około taneczne takie jak kradzenie partnerów w czasie tańca.

LH 2

Grupa średniozaawansowana. Po przejściu dwóch semestrów i zapoznaniu się z rytmikami z grup LH 0 i LH 1 można przejść na ten poziom. Kontynuujemy tutaj pracę z synkopami i rytmikami oraz wprowadzamy kolejne urozmaicenia czy wariacje np: swingoutu.

LH 3

Grupa zaawansowana. Czy to dobra grupa dla Ciebie zadecyduje instruktor w trakcie poniedziałkowego practiseu. Na tej grupie rozwijamy dalej tematy z grup poprzednich oraz wprowadzamy takie rozrywki jak taniec z dwoma partnerami/partnerkami, choreografie czy taniec w ultra szybkim tempie.

Grupa początkująca Authentic Jazz / Charleston Solo

Authentic Jazz (Fot. zrobione na Dragon Swing)
Authentic Jazz (Fot. zrobione na Dragon Swing)

Authentic Jazz to termin ukuty w latach 50tych do określenia wszystkich tańców mających korzenie w jazzie tradycyjnym. Do jednego worka wrzucono tu i pojedyncze kroki jak, całe choreografie czy też rodzaje tańca. W ten sposób gdy ktoś mówi o authentic jazz to może mieć na myśli krok „Shorty George”, choreografię Jitterbug Stroll lub Shim Sham albo taniec Cakewalk. Obecnie wszystkie te elementy tancerze wykorzystują tańcząc solo i ozdabiając nimi taniec w parze. Ten taniec solo zyskał na znaczeniu po słynnym wystąpieniu Josephine Baker w 1925 na rewii w Paryżu. Jej charleston, wykonany w słynnej „bananowej kreacji” podbił serca widowni.
W brew podobieństwom nazwy Authentic Jazz i Modern Jazz to dwa zupełnie odrębne rodzaje tańca gdzie tylko ten pierwszy jest osadzony w klimatach jazzu tradycyjnego. Authentic Jazz tańczą zarówno Panowie jak i Panie.
Charleston Solo zaś to określenie konkretnego kroku a zarazem tańca, który większość z nas kojarzy z jedną konkretną piosenką. Określenie solo podkreśla tutaj charakter tańca i pomaga tym, których mogłaby zmylić nazwa Authentic Jazz.
Grupa początkująca Authentic Jazz / Charleston Solo nosi nazwę CH 0
A jeśli znasz i obtańczyłeś kroki na CH 0 to zapraszamy do grupy wyższej czyli CH 1

Gimnastyka Jazzowa

Lindy Hop w parach
Ćwiczenie obrotów na gimnastyce jazzowej

Zależy Ci na poprawie równowagi w obrotach i piruetach? Wypracowaniu lepszych linii? Uzyskaniu prostej sylwetki? Wyrzeźbieniu i wzmocnieniu mięśni? Chcesz się ruszać z większą gracją? Te zajęcia są dla właśnie dla Ciebie. Podczas zajęć szczególny nacisk kładziony jest na wypracowanie prostej sylwetki, niezbędnej do prawidłowego kręcenia obrotów oraz piruetów. Izolacje poprawią twoją koordynację i sprawią, że będziesz szybciej uczył się kroków na innych zajęciach i warsztatach. Ćwiczenia charakterystyczne dla tańca jazzowego i baletu sprawią, że zaczniesz poruszać się bardziej świadomie.
Gimnastyka jazzowa jest świetnym uzupełnieniem dla pozostałych zajęć gdyż skupia się na tym jak wyglądasz tańcząc elementy, które poznałeś na innych grupach.

Zapisy

Zapraszamy do nauki tych wspaniałych tańców lat 20stych. Zapisy do grup odbywają się poprzez formularz znajdujący się na stronie zapisy.