Categories
Nieskategoryzowane

Nowe grupy dla początkujących

Z nowym sezonem ruszamy z nowymi grupami dla początkujących. Dziś mam dla was więcej szczegółów.

Grupy początkujące Lindy Hop

Lindy Hop w parach
Lindy Hop w parach

Lindy Hop to jeden z rodziny tańców swingowych, którego początki szacuje się na lata 20 XX wieku. Powstał w kręgach afroamerykańskich, w nowojorskim Harlemie i jest ściśle powiązany z Charlestonem, Jitterbug’iem, Balboa czy tzw. vintage Jazzem. Jego główną zaletą jest „socjalny” charakter, co oznacza, że Lindy Hop tańczony jest przede wszystkim na potańcówkach, nie zaś wyłącznie jako taniec turniejowy. Z biegiem lat Lindy Hop rozwijał się, pozyskując nowe, elementy z innych tańców swingowych jak np: charleston. W chwili obecnej „pozycją obowiązkową” jest jeden z kroków podstawowy – swingout – oraz jego różne wariacje. Inne kroki są mniej skomplikowane. I tak groove walk przypomina rytmiczne chodzenie po chodniku a triple step popularne „lajkoniki”.
Lindy hop można tańczyć energicznie i szybko a także wolno i płynnie – przeboje Franka Sinatry czy Louisa Armstronga świetnie się do tego celu nadadzą. Jest to więc taniec, w którym odnajdzie się i młody i dojrzały tancerz.
Wszystkie grupy początkujące mają w swojej nazwie cyferkę 0.

LH 01

Termin: poniedziałki poczynając od 5go października
Czas: 18:30
Miejsce: OKO Pawilon, Grójecka 75

LH 02

Termin: wtorki poczynając od 6go października
Czas: 18:30
Miejsce: OKO Pawilon, Grójecka 75

LH 03

Termin: środy poczynając od 9go września
Czas: 20:00
Miejsce: Zespół Szkół Specjalnych (ZSS) nr. 63, ul. Elektoralna 12/14, Warszawa (wejście od Orlej, sala na 1 piętrze) (koniecznie zobacz mapkę)

Grupa początkująca Authentic Jazz / Charleston Solo

Authentic Jazz (Fot. zrobione na Dragon Swing)
Authentic Jazz (Fot. zrobione na Dragon Swing)

Authentic Jazz to termin ukuty w latach 50tych do określenia wszystkich tańców mających korzenie w jazzie tradycyjnym. Do jednego worka wrzucono tu i pojedyncze kroki jak, całe choreografie czy też rodzaje tańca. W ten sposób gdy ktoś mówi o authentic jazz to może mieć na myśli krok „Shorty George”, choreografię Jitterbug Stroll lub Shim Sham albo taniec Cakewalk. Obecnie wszystkie te elementy tancerze wykorzystują tańcząc solo i ozdabiając nimi taniec w parze. Ten taniec solo zyskał na znaczeniu po słynnym wystąpieniu Josephine Baker w 1925 na rewii w Paryżu. Jej charleston, wykonany w słynnej „bananowej kreacji” podbił serca widowni.
W brew podobieństwom nazwy Authentic Jazz i Modern Jazz to dwa zupełnie odrębne rodzaje tańca gdzie tylko ten pierwszy jest osadzony w klimatach jazzu tradycyjnego. Authentic Jazz tańczą zarówno Panowie jak i Panie.
Charleston Solo zaś to określenie konkretnego kroku a zarazem tańca, który większość z nas kojarzy z jedną konkretną piosenką. Określenie solo podkreśla tutaj charakter tańca i pomaga tym, których mogłaby zmylić nazwa Authentic Jazz.
Grupa początkująca Authentic Jazz / Charleston Solo

CH 0

Termin: środy poczynając od 7go października
Czas: 19:00
Miejsce: OKO Sala Taneczna, Grójecka 75

Zapisy

Zapraszamy do nauki tych wspaniałych tańców lat 20stych. Zapisy do grup odbywają się poprzez formularz znajdujący się na stronie zapisy.