Categories
Nieskategoryzowane

Do której grupy się zapisać?

Dopiero zaczynasz tańczyć albo już chwilę tańczysz i nie wiesz, do której grupy się zapisać? Spieszymy z pomocą!
By ułatwić Wam zabawę związaną z nauką Lindy Hopa utworzyliśmy kilka grup o tajemniczo (dla niewprawionych) brzmiących nazwach. Za każdą z nich kryją się konkretne cele, jakie my jako instruktorzy chcemy z Wami zrealizować. Dlatego też tak ważne jest, by nie przeskakiwać z grupy do grupy na „widzi-mi-się”, a polegać na ocenie instruktora, który doradzi Wam najlepszy wybór. Zawsze więc zapisuj się do odpowiedniej grupy – nawet jeśli już chodzisz na zajęcia od dłuższego czasu.
Dlaczego nie powinieneś przeskakiwać grupy? Powodów jest kilka.

Nie miałeś szansy poznać całego materiału w grupach niższych

W Shim Sham – warszawski swing chcemy nauczyć Was nie tylko efektownych figur, ale również techniki czy też elementów pobocznych takich jak na przykład „steale” (kradnięcie partnerów). Każdy z tych elementów wymaga czasu na opanowanie go na tyle dobrze, abyście sami mogli go dalej szlifować na practisach. A że zajęcia odbywają się raz w tygodniu, to nie jesteśmy w stanie przekazać Wam wszystkiego w jeden semestr. Jak mówi przysłowie: Rzymu w dzień nie zbudowano. Jeśli więc pójdziecie do grupy wyższej możecie stracić cenny materiał!

Będzie Ci ciężej tańczyć z innymi

Gdy na zajęciach pada komunikat „zmiana” wszyscy zmieniamy partnerów. Raz panie, a raz panowie przesuwają się o jedno „oczko” i ćwiczymy dalej z nowym partnerem. Jeśli więc ominiesz jakiś semestr i nie opanujesz nowego materiału, to może się okazać że tańcząc z innymi będziesz czerpać mniej przyjemności z tańca. Tobie będzie ciężej, a Twój partner czy partnerka mogą pomyśleć, że to z ich winy Wam nie wychodzi. Lepiej więcej tego uniknąć.

Mniej przyjemności z tańca niż wcześniej

Nauka tańca to nie nauka 1001 figur. To nauka czerpania przyjemności ze spędzania czasu na parkiecie. Po pierwszych semestrach nowych figur możesz się uczyć podglądając znajomych na potańcówkach czy wymieniając się wiedzą na practisach. Na zajęciach ma być Ci miło i przyjmnie – nawet jeśli wyjdziesz z nich zlany potem. Dlatego nie przeskakuj semestru i nie zapisuj się do grupy wyższej, bo chcesz się pochwalić, że jesteś w grupie zaawansowanej. Nie chodzi tu przecież o tytuł naukowy, a o dobrą zabawę 🙂
Do jakiej grupy masz się więc zapisać?

Dopiero zaczynasz

Nic nie tańczyłeś. Albo tańczyłeś na weekendowych warsztatach wprowadzających do Lindy Hopa. W obu przypadkach zapisz się na zajęcia do jednej z grup początkujących LH 0. W naszym grafiku oznaczone są jako LH 0A, LH 0B oraz LH 0C. Zajęcia w tej grupie trwają semestr, czyli 3-4 miesiące.

Coś tam kiedyś tańczyłeś albo nadal tańczysz ale w innej technice

Również zapraszamy do grupy początkującej LH 0. Pewnie masz już rozbudowaną świadomość ciała, ale musisz się odzwyczaić od kilku nawyków z innych tańców i nauczyć kilku nowych. W końcu zapisujesz się na Lindy Hop, a nie na Salsa Hop. Z grupy LH 0 po jednym semestrze automatycznie przechodzisz do grupy LH 1.

Odbyłeś już semestr zajęć z Lindy Hop u nas lub w innej szkole

Gratulacje, nie jesteś już osobą początkującą. Powinieneś już znać podstawowe hasła takie jak kompresja czy naciąg i rozróżniasz już stepy od groove walków. Zapraszamy zatem do kontynuacji nauki na poziomie LH 1. We wtorki zajęcia ma grupa LH 1A, a w środy grupa LH 1B. Zapraszamy.

Odbyłeś semestr w grupie LH 1

Zapraszamy zatem na drugi semestr w tej samej grupie. Zajęcia na poziomie LH 1 są skonstruowane tak, by przez 2 semestry dobrze się bawić  ucząc się nowych figur i różnych rytmik. W danym semestrze obie grupy mają zajęcia z różnych technik, więc podpytaj instruktora, która grupa będzie przerabia który materiał, by nie uczyć się tego samego przez 2 semestry. Nie ma w tym nic złego ale lepiej odkrywać nowe lądy, prawda?
Po dwóch semestrach zapraszamy do grupy LH 2.

Już odbyłem naukę w LH 1, co dalej?

Zapraszamy do zapisania się do grupy LH2. Ta grupa ma charakter ciągły, więc Weronika i Michał Kwiatkowscy dbają, aby materiał nie powtarzał się przez dłuuuuuuugi czas.

Już odbyłem semestr na poziomie LH 2

Samo uczestnictwo w zajęciach nie oznacza, że przetańczony kroki zakorzeniły się zarówno w głowie, sercu i nogach. W tej grupie materiału starczy co najmniej na 3 semestry, więc nie ma się co spieszyć z przeskakiwaniem wyżej. Zapisz się ponownie do grupy LH 2. Kiedy instruktor stwierdzi, że tutaj już więcej się nie nauczysz, to zaproponuje Ci przejście do wyższej grupy.

Chcę na LH 2 albo LH 3

Czujesz się pewnie w tańcu i chcesz przejść do grupy wyższej niż by to wynikało z pozyższych opisów? Nie ma problemu. Umów się z instruktorem grupy docelowej na practise. Potańczycie trochę i instruktor powie Ci czy będziesz się w danej grupie czuć dobrze czy może jednak inna grupa byłaby dla Ciebie lepsza. Czy bycie w tej grupie oznacza, że już jesteś mistrzem tańca? Nie. LH 3 oznacza, iż znasz świadomie pojęcia i techniki ale nie oznacza iż stosujesz je skutecznie w tańcu. Dlatego polecamy również przetańczenie wszystkiego na poniedziałkowych practisach albo zajęcia na gimnastyce jazzowej.
Jeśli masz jakieś wątpliwości co do tego jaką grupę wybrać to skontatkuj się z nami.